Bolesławiec – uwolnione stempelki i nowe ucho
„Bolesławiec” inny niż ten, do którego przywykliśmy. Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski zaprojektowali zestaw „Otok” z dwoma autorskimi dekoracjami: terazzo i owale.
– Zależało nam na uwolnieniu metody stempelkowej od rytmu i uporządkowania – mówią Bartłomiej Pawlak i Łukasz Stawarski, projektanci nowego zestawu „Bolesławca”. W klasycznych serwisach układ stempli jest regularny. „Otok” jest nowoczesny, ale zgodny z charakterem bolesławieckiej ceramiki. Inny niż tradycyjne zestawy, lecz jak one domowy i przyjazny. Zestaw wyróżniają okrągłe uchwyty. Naczynia są proste, bez udziwnień, bo uwagę skupiają wzory. Stemple układają się w malarską, abstrakcyjną kompozycję. Ornament jest dynamiczny i swobodny. Jak twierdzą autorzy „Otoku”, dekoracje to największy walor wszystkich produktów Zakładów Ceramicznych „Bolesławiec”.
Bolesławiec odmieniony
– Chcieliśmy, żeby nasze naczynia dobrze prezentowały się i we współczesnych i w tradycyjnych dekoracjach – mówią projektanci. I to im się udało. Ceramika, dzięki uwspółcześnionym kształtom, jest nowoczesna, nawet gdy zdobi ją klasyczny wzór.
Stworzenie nowego produktu dla firmy o tak długiej tradycji to dla projektanta wyzwanie. Pawlak i Stawarski stanęli na wysokości zadania. Założenia, które przyjęli, pracując nad zestawem „Otok”, wynikają wprost z filozofii prowadzonej przez nich pracowni.
Ich studio w 2020 roku znalazło się na liście najlepiej zapowiadających się młodych biur projektowych na świecie sporządzonej przez opiniotwórczy portal Dezeen. W pracowni powstają nie tylko projekty produktów, ale też m.in. przestrzeni wystawienniczych. Studio pracowało dotychczas dla takich marek jak: Holme, Noti, Fameg, Loft Decora, Meble Vox, Envy, Marmite.
Pawlak i Stawarski zatrudniają młodych projektantów, którzy u nich zdobywają doświadczenie. Każdy z członków zespołu uczestniczy we wszystkich etapach procesu – od wstępnej koncepcji, po ostateczny projekt. Dla designerów startujących w zawodzie to najlepszy sposób na naukę warsztatu.
Pawlak i Stawarski starannie wybierają producentów, z którymi pracują. Nie patrzą na wielkość przedsiębiorstwa, lecz na wartości, które są ważne dla firmy. Projektują świadomie, w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska. Zależy im na tym, by tworzone przez nich przedmioty były ponadczasowe, żeby użytkownicy przekazywali je z pokolenia na pokolenie, a gdy się zepsują, nie wyrzucali ich, lecz naprawiali.
Najchętniej projektują rzeczy, które można wykonać z naturalnych materiałów, szlachetnie starzejących się i łatwo poddających się recyklingowi. Mają świadomość, że wytwarzanie produktów zawsze ma negatywny wpływ na środowisko, ale starają się go minimalizować. Kolekcja „Otok” wpisuje się w tę prośrodowiskową misję pracowni. Zestaw, m.in. z tego powodu, został wyróżniony w tegorocznej edycji plebiscytu must have Łódź Design Festival.
Zdjęcia: serwis prasowy Pawlak&Stawarski