top
Wydarzenia:

Bohdan Smoleń uchodził za wesołka. Czy rzeczywiście nim był?

Bohdan Smoleń oczyma (a właściwie piórem) Katarzyny Olkowicz. Autorka biografii „A tam, cicho być!” twierdzi, że bohatera jej książki niewiele osób znało i rozumiało. O blaskach i cieniach jego życia pisze z dziennikarską swadą.

2
Bohdan Smoleń - okładka biografii
Ilustr. serwis prasowy wydawnictwa Rebis

Nowość – „A tam, cicho być!” – to druga po książce „Serca bicie” poświęconej Andrzejowi Zausze biografia pióra Katarzyny Olkowicz, której bohaterem jest Bohdan Smoleń. O bohaterze publikacji – satyryku, artyście kabaretowym, aktorze i piosenkarzu Bohdanie Smoleniu – autorka pisze we wstępie, że był postacią komiczną i tragiczną zarazem.

Bohdan Smoleń nieznany

„[…] Smoleń przyzwyczaił nas, że przy nim można się tylko śmiać, bo jest wesołkiem, który w każdej sytuacji sobie poradzi, każdego wywiedzie w pole […]” – czytamy. Tak było na scenie, gdzie bawił nas jako partner sceniczny Zenona Laskowika, współtwórca działającego w latach 70. i 80. XX w. kabaretu Tey. Życie nie było dla satyryka równie łaskawe jak publiczność. W zapowiedzi publikacji padają stwierdzenia: „A tam, cicho być!” to biografia człowieka budzącego wiele kontrowersji, od zachwytów po żal i gorycz. Człowieka, który potrafił być dobry, ale i przykry dla osób dla niego ważnych”. Bardzo kochał zwierzęta i to z wzajemnością. Był pomysłodawcą i założycielem Fundacji „Stworzenia Pana Smolenia” zajmującej się hipoterapią.

Bohdan Smoleń był artystą wszechstronnym, którego dorobek jest bardzo różnorodny. Znajdziemy w nim prócz licznych programów kabaretowych role filmowe, serialowe (jedna z pierwszych u Piwowskiego w „Kochankach mojej mamy” jedna z ostatnich w „Świecie według Kiepskich”), dubbing, piosenki, teledyski. W bogato ilustrowanej książce widzimy Bohdana Smolenia na scenie i przed kamerą, a także w wielu sytuacjach prywatnych.

Autorka książki, Katarzyna Olkowicz, dziennikarka i reporterka, była związana m.in. z „Ekspressem Wieczornym”, „Vivą” oraz „Panią”, „Zwierciadłem” i „Twoim Stylem”, tytułami w których była zastępcą redaktora naczelnego. Skończyła dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim i psychologię społeczną na SWPS. Biografię Andrzeja Zauchy „Serca bicie” napisała z Piotrem Baranem. Jest także autorką książki „Nietypowy mundurowy” o czworonogach na służbie. Prywatnie miłośniczka psów, ambasadorka tych, które szukają domu.