top
Wydarzenia:

Bastua: kolekcja Marimekko i IKEA na lato

W tym roku lato zacznie się już w marcu – i będzie to lato szwedzko-fińskie. Limitowana, stworzona przez IKEA i Marimekko kolekcja Bastua koncentruje się na przyjemnościach związanych z sauną, kąpielami i przyrodą, a jej znakiem rozpoznawczym jest wielki liść rabarbaru.

3
Kobieta z dużą torbą z kolekcji Bastua Marimekko, z wzorem liści rabarbaru na ramieniu
Fot. serwis prasowy IKEA

Marimekko, które jest odpowiedzialne za kolekcję limitowaną Bastua, powstało w latach 50. XX wieku w Finlandii. Do dziś fabryka firmy znajduje się na obrzeżach Helsinek, tyle tylko, że obrosła budynkami biurowymi. Fiński dom mody słynie z wyrazistych, kolorowych printów. Marimekko ma na swoim koncie twórczą współpracę z wieloma markami, ale kolekcja stworzona z IKEA jest wyjątkowa. Po raz pierwszy wykorzystane w niej wzory nie pochodzą z bogatego archiwum Finów – powstały specjalnie z myślą o klientach IKEA.

Skandynawskie lato

Kolekcję Bastua stworzyła czwórka projektantów. Dwoje z nich, Maija Louekari i Sami Ruotsalainen, jest związanych z Marimekko, pozostała dwójka, Henrik Preutz i Mikael Axelsson, reprezentowała szwedzkiego producenta. Już na pierwszym spotkaniu cała czwórka szybko wpadła na pomysł, żeby sięgnąć do przyjemności związanych ze spędzaniem wolnego czasu w saunie i ze skandynawskim latem, do wspólnego dla Skandynawów dziedzictwa. Swoją nazwę kolekcja zawdzięcza upodobaniu Finów do saunowania – Bastua po fińsku oznacza właśnie saunę.

Bastua, czyli sauna wśród rabarbaru

Charakter kolekcji nadaje wzór inspirowany rabarbarem – użyteczną i smaczną rośliną, która wygląda jak przesadzona z tropikalnego lasu, znana jest nam doskonale z polskich ogródków i wspaniale czuje się w Finlandii. Spektakularnie wielkie liście na język designu przepisała Maija Louekari, projektantka i ilustratorka. W kolekcji rabarbarowa zieleń liścia, skontrastowana z czerwienią łodygi zdobi m.in. szlafroki, tacę, torbę i poduchy do siedzenia.

Inspirowałam się wielkimi liśćmi rabarbaru, które niejednokrotnie można spotkać przy saunach w Finlandii. Szerokie zielone liście zapadają głęboko w pamięć, natomiast różowa łodyga zapowiada soczystą, chrupiącą przyjemność – opowiada Maija Louekari.

Kobieta podnosząca nad głowę tacę w kształcie liścia rabarbaru, z kolekcji Bastua
Fot. serwis prasowy IKEA
Niebiesko-zielona okrągła taca Bastua, na której są naczynia z owocami i wodą, ktoś stawia tacę na stolik z jasnego drzewa
Fot. serwis prasowy IKEA
Pełne słońca pomieszczenie, ławeczka z jasnego drewna, na której stoi lampion, kolekcja Bastua
Fot. serwis prasowy IKEA

Każdy z deseni i kształtów w kolekcji ma swoje odzwierciedlenie w świecie fińskiej przyrody, krótkiego, ale intensywnego lata i przyjemności związanych z wygrzewaniem się w drewnianych saunach. Znajdziemy tu inspirację regularnym układem zaokrąglonych drewnianych belek albo szczebelków w ławce sauny, rytmem drobnych fal na wodzie i rozbłyskami słońca na powierzchni jeziora.

Szklankę Bastua zaprojektowałem, mając przed oczami letni wieczór nad jeziorem z krystalicznie czystą wodą gdzieś na dalekiej Północy. Światło odbija się od jej nieregularnej powierzchni niczym od diamentu, przez co zamienia niepozorną szklankę w mały klejnot na twoim stole – mówi Henrik Preutz, IKEA.

Wzór drobnych nieregularnych kwiatków, stworzony przez Maiję Louekari, to odzwierciedlenie efektu znanego Finom z sauny.

Kwiecisty wzór w kolekcji Bastua inspirowany jest abstrakcyjnymi kształtami, które tworzy para wodna po wylaniu wody na rozgrzany piec w saunie. W języku fińskim nazywamy je „löyly”, a swoją formą przypominają kwiaty oglądane na tle ciemnej ściany – wyjaśnia projektantka.

Stół zastawiony naczyniami, w centrum szklany dzbanek z kolekcji Bastua
Fot. serwis prasowy IKEA
Wnętrze sauny, na drewnianej ławeczce rozłożony zielono-niebieski ręcznik z kolekcji Bastua
Fot. serwis prasowy IKEA
Las, słoneczny dzień, kobieta i mężczyzna stoją po obu stronach drzewa, są w szlafrokach w paski z kolekcji Bastua
Fot. serwis prasowy IKEA

W kolekcji są rzeczy, które przydadzą się w saunie (choć n nie tylko tam!): duży ręcznik i szlafrok, wieszak z litego drewna do ich odwieszenia, wiaderko z czerpakiem. Letnio-fińskie przyjemności rozciągają się dalej – na pikniki, w trakcie których możemy wykorzystywać tace i szkło: szklanki, miski i dzbanek; w dużą kolorową torbę zapakujemy też stalową butelkę na wodę. Północne lato wprowadza się także do wnętrz, razem z ławką, stolikiem i poduchami do siedzenia.

Bastua: rytuał optymizmu

W Finlandii latem praktycznie nie zapada noc, jesteśmy przecież blisko koła podbiegunowego. Nastrojowe oświetlenie jest jednak zawsze potrzebne, niezależnie od tego, czy widać gwiazdy czy blask słońca przy horyzoncie – stąd w kolekcji jest też latarenka z kloszem z papieru ryżowego i drewnianą podstawą oraz świeca, która pachnie bzem, rabarbarem i wanilią. Bastua inspiruje do tego, by cieszyć się życiem i dbać o swoje ciało i głowę, czerpać przyjemność z dobrego designu i z każdej pory roku. Marimekko i IKEA zdradzają nam fińsko-szwedzki sposób na to, jak wprowadzić w swoją codzienność rytuał optymizmu.