top
Wydarzenia:

Bartek Barczyk – „12 słów mistrza” – opowieść w kadrze

12 fotografii Bartka Barczyka i rozmowy z Krzysztofem Pendereckim. W NOSPR, w dniu koncertu z okazji 90. rocznicy urodzin kompozytora, otwarto wystawę „12 słów mistrza”.

3
Bartek Barczyk - mężczyzna stoi przed zdjęciem przedstawiającym Krzysztofa Pendereckiego i dotyka dłonią twarzy kompozytora
Fot. Bartek Barczyk / serwis prasowy

Bartek Barczyk wielokrotnie portretował Krzysztofa Pendereckiego. 12 jego zdjęć stanowi twórcze dopełnienie rozmów z Maestro przeprowadzonych przez Aleksandra Laskowskiego. Krzysztof Penderecki 23 listopada obchodziłby 90. urodziny. W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z siedzibą w Katowicach (NOSPR) z tej okazji odbyło się inscenizowane wykonanie „Czarnej maski”. Za pulpitem stanęła Marin Alsop. Wydarzeniu towarzyszyło otwarcie wystawy „12 słów mistrza” prezentującej fotografie Bartka Barczyka poświęcone Maestro Pendereckiemu. Wybór tak znaczącej daty, ale też miejsca, w którym odbyło się wydarzenie, nie był przypadkowy. Kompozytor był związany z NOSPR przez kilkadziesiąt lat.

Koncepcja architektoniczna NOSPR to hołd złożony jego pamięci. Siedziba orkiestry, zaprojektowana przez studio Tomasza Koniora – cenionego architekta ze Śląska, właściciela Konior Studio – jest nowoczesna, ale osadzona w kontekście dawnych Katowic. Filary z cegieł, chropowate na powierzchni, gładkie i jaskrawoczerwone we wnękach, przypominają okna familoków na górniczym osiedlu Nikiszowiec. Wewnątrz: beton, marmur i drewno. Na zewnątrz letni amfiteatr i zielony labirynt z grabu. Taki gatunek drzew doradził projektantom sam Krzysztof Penderecki, zapalony dendrolog.

To właśnie Tomasz Konior został zaproszony do współpracy przy projektowaniu przestrzeni ekspozycyjnej wystawy, nad którą pracował wraz z Dominikiem Korosiem z Konior Studio. „12 słów mistrza” to opowieść o dziedzictwie Krzysztofa Pendereckiego zapisana w kadrach Bartka Barczyka i fragmentach rozmów z artystą przeprowadzonych przez dziennikarza, propagatora muzyki klasycznej Aleksandra Laskowskiego, autora pomysłu stworzenia interdyscyplinarnej biografii Mistrza.

– W miarę postępu (czy raczej braku postępu) prac nad książką miałem coraz głębsze przekonanie, że wywiad rzeka jest formą, która do Krzysztofa Pendereckiego nie przystaje i w ten sposób nie można o nim powiedzieć prawdy. W owym czasie poznałem Bartka Barczyka. Wielkie wrażenie zrobiła na mnie jego wrażliwość na muzykę i tak rzadka dziś umiejętność wsłuchania się w drugiego człowieka, nawet gdy ten nie mówi prawie nic. Potem zobaczyłem zdjęcia. […] Chyba właśnie wtedy obaj zdaliśmy sobie sprawę, że połączenie słów Profesora z fotografiami może być dobrą formą opowiadania o Nim – wyjaśnia Aleksander Laskowski.

12 słów to 12 fotografii, które dopowiadają fragmenty rozmów z Krzysztofem Pendereckim. Każda z nich dotyka istotnych dla Maestra tematów – Koncepcja, Natura, Żona, Czas, Forma. Tak też brzmią tytuły poszczególnych fotografii. I choć zdjęć jest 12, to wystawę zamyka 13. ekspozycja – Klaster: epilog bez zdjęcia. Bez zdjęcia, gdyż tego obrazu trzeba poszukać w muzyce.

W pracy nad wystawą spotkali się twórcy działający w różnych dziedzinach. Połączyła ich muzyka.

Bartek Barczyk

Fotograf, miłośnik muzyki klasycznej. Autor zdjęć dokumentujących życie zawodowe i prywatne tak wybitnych postaci jak Wojciech Kilar czy Krzysztof Penderecki. Jest oficjalnym fotografem Krystiana Zimermana. Od 4 lat współpracuje z teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Fotografuje architekturę i wnętrza, m.in. pracowni: Tremend, WXCA, Konior Studio, Medusa Group.

Aleksander Laskowski

Autor licznych publikacji i przekładów, o muzyce najchętniej mówi na żywo. Na antenie Programu 2 Polskiego Radia prowadzi autorskie audycje poświęcone tematyce operowej. Jest jurorem International Opera Awards. Pracuje w Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie.

Tomasz Konior

Architekt i urbanista. Od 1995 r. prowadzi autorskie biuro architektoniczne Konior Studio. Autor i współautor ponad 200 budynków, głównie użyteczności publicznej. Uznanie przyniosły mu Centrum Nauki i Edukacji Muzycznej „Symfonia” oraz siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Obecnie, po wygranym konkursie architektonicznym, projektuje nowy kampus Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.

Wystawa: „12 słów mistrza”

Autor: Bartek Barczyk

Projekt ekspozycji: Tomasz Konior, Dominik Koroś – Konior Studio

Ekspozycja trwa do 29 grudnia 2023 r.

Zdjęcia: Bartek Barczyk /serwis prasowy