top
Wydarzenia:

W blasku świecącej bańki, czyli rok dekoracyjnych lamp

2024 rokiem ozdobnych opraw – prognozuje Artemide. Klasyki ciągle na fali, rzeźbiarskie obiekty w natarciu.

3
Artemide - dziewczynka puszcza mydlane bańki na klosze lam w kształcie baniek

Producent designerskiego oświetlenia, firma Artemide ogłasza, że w 2024 r. światła reflektorów skierowane będą na ozdobne lampy o nieoczywistych, intrygujących kształtach. Potentat w dziedzinie oświetlenia prognozuje, że w wystroju wnętrz po okresie skandynawskiej powściągliwości nastąpi era kształtów dekoracyjnych, atrakcyjnych wizualnie, silnie działających na zmysły – ekscytujących i pobudzających wyobraźnię.
Taka jest lampa Artemide Stellar Nebula. Studio BIG, czyli Bjarke Ingels Group, w którym powstał projekt, sięgnęło po kształt bańki mydlanej – ulotnej, bajkowej, cieszącej dzieci i dorosłych.
Włoski producent opraw stworzył we współpracy z BIG rodzinę lamp, których klosze są ręcznie dmuchane. Sposób ich wykończenia, dzięki innowacyjnej technologii PVD, zapewnia wyjątkowy efekt opalizującej tęczy na przezroczystych kulach. W świetle mydlanych baniek – pięknie odwzorowanych w szkle przez Artemide – meble i dodatki we wnętrzach lśnią kolorowym blaskiem.

Artemide - fragment wnętrza, w którym stoi biała lampa w kształcie fali

Ever green od Artemide

Stellar Nebula wpisuje się w trend na 2024 r., ale to nie oznacza, że w zapomnienie odchodzą klasyki designu i oprawy o oszczędnych formach.
Lampy Artemide o minimalistycznych kształtach, autorstwa założyciela firmy Ernesto Gismondiego, wciąż znajdują wielu odbiorców, a ever green, Chimera, projekt Vico Magistrettiego z 1969 r., jest równie popularny jak w latach 70. i 80. XX w. Świecący obiekt, który jednym przypomina pofalowaną zasłonę, innym zwinięty arkusz papieru, ma podstawę metalową, a klosz wykonany z giętego termicznie białego opalizującego metakrylanu. Lampy-klasyki Artemide, dostępne w wielu wersjach, o różnych wysokościach, odnajdują się we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach.
W wystroju domów i mieszkań, po okresie dominacji malarstwa, przyszedł czas na rzeźbę, której jest we wnętrzach coraz więcej. Tendencja ta wpłynęła na wzrost popularności rzeźbiarskich form w wyposażeniu.

Artemide - dwa wazony i lampa na tle ściany w kolorze morskim

Świecąca rzeźba

Model Decompose zaprojektowało dla włoskiej marki Atelier Oϊ. Atelier Oï zostało założone w 1991 r. w La Neuveville w Szwajcarii przez architektów i projektantów Aurela Aebi, Armanda Louisa i Patricka Reymonda. Od ponad 30 lat twórcy starają się łączyć różne sfery kreatywności. Działają na styku architektury, wzornictwa i scenografii. Zaprojektowana przez Atelier Oϊ w 2022 r. lampa Decompose to aluminiowa tuba zakończona sprężyną uformowaną w rzeźbiarski kształt. Modele w małym rozmiarze i duże architektoniczne formy, zaprojektowane z myślą o wyeksponowaniu nad stołem albo w holu, we wnętrzach skupiają na sobie uwagę jak dzieła sztuki.
Lampy mają to do siebie, że bez względu na to, czy są formami niemal płaskimi działającymi grafiką, kolorem lub urodą materiału, czy, jak przywołane modele Artemide, kształtami trójwymiarowymi, które wyróżnia atrakcyjna bryła, budują we wnętrzu niepowtarzalny klimat i wprowadzają domowników w dobry nastrój. Bo kogo nie cieszą bańki mydlane? Kto nie lubi fal i fikuśnych zakrętasów? Pozostawiamy te pytania bez odpowiedzi, bo wszystko jest już jasne.

Zdjęcia: serwis prasowy Artemide