top
Wydarzenia:

Czas na nową architekturę

Architektura cyrkularna będzie tematem wydarzenia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia. Wykłady, warsztaty i spotkanie z Filipem Springerem odbędą się 5 października 2024 r.

3
Architektura cyrkularna - plakat wydarzenia w ppnt gdynia

Architektura cyrkularna – zagrożenia, wyzwania, szanse, w tym te zaprzepaszczone. Jak projektować architekturę w czasach kryzysu klimatycznego i deficytu zasobów budowlanych? Czy w ogóle tworzyć nowe obiekty? W PPNT Gdynia w sobotę 5 października 2024 r. odbędzie się spotkanie, którego uczestnicy porozmawiają o tym, czym jest architektura cyrkularna. Wymienią się wiedzą, uporządkują pojęcia, poddadzą dyskusji uwarunkowania prawne, zapoznają się z praktykami projektowymi na rzecz obiegu zamkniętego.

Architektura cyrkularna dla profesjonalistów

Spotkanie składać się będzie z dwóch części. Pierwsza, poświęcona cyrkularnej praktyce projektowej, przewidziana jest dla osób działających w branży. Warsztaty poprowadzą i będą mieć wystąpienia: Bartosz Felski, Karolina Padło, Kamila Szatanowska i Paulina Rogalska (FALA architektura). Zwieńczeniem dnia będzie spotkanie autorskie z Filipem Springerem o jego najnowszej książce Szara godzina. Czas na nową architekturę.

Na spotkanie Cyrkularna praktyka projektowa obowiązują zapisy. Ze względu na to, że to program dla architektów i architektek, pierwszeństwo mają osoby profesjonalnie zajmujące się z architekturą.

Porządkowanie wiedzy (wykład) Bartosza Felskiego

Bartosz Felski zacznie od podstaw. Czy ślad węglowy to narzędzie, czy zbędny problem? Z czym wiąże się Taksonomia, a co właściwie oznacza efektywność energetyczna? Co odróżnia mitygację od adaptacji? Gdzie w tym wszystkim jest cyrkularność?

Sytuacja prawna (wykład) Karoliny Padło

Czy chęci i wiedza projektowa wystarczą, by budować z materiałów pozostających w obiegu zamkniętym? Jak ma się do tego polskie prawo? Karolina Padło nakreśli obraz aktualnej sytuacji, bazując na długofalowym badaniu i konsultacjach, które przeprowadza wspólnie z Aleksandrą Wasilkowską.

Projektowanie obiegu zamkniętego (warsztaty) Pauliny Rogalskiej i Kamili Szatanowskiej z FALA architektura

Architektura cyrkularna a prawo. Jak w obecnych warunkach prawnych wprowadzać cyrkularne rozwiązania do praktyki projektowej? Realizacje pracowni FALA architektura udowadniają, że nawet jeśli mierzymy się z ograniczeniami, to nadal dysponujemy narzędziami zmian.

W trakcie warsztatów Paulina Rogalska i Kamila Szatanowska zwrócą uwagę na środowiskowy wpływ materiałów budowlanych i wyposażenia wnętrz. Wyjaśnią, jak skutecznie weryfikować zapewnienia producentów i umiejętnie oceniać wartość ekologiczną materiałów. Prowadzące podpowiedzą skąd pozyskiwać oraz jak oddawać materiały na rzecz obiegu zamkniętego. Osobom zainteresowanym udziałem organizatorzy polecają lekturę publikacji ~enough, która towarzyszyła wystawie o tym samym tytule prezentowanej w trakcie Gdynia Design Days 2024.

Warsztaty są częścią projektu Creative Circular Cities realizowanego w ramach unijnego programu Interreg Baltic Sea Region 2021-2027.

Spotkanie z Filipem Springerem

Spotkanie z Filipem Springerem zaplanowano dla wszystkich zainteresowanych, ale również obowiązują na nie zapisy. Rozmowę z autorem Szarej godziny poprowadzi Aneta Lehmann.

Filip Springer w swojej najnowszej książce zadaje pytania o to, jaką przyszłość projektują (a jaką powinni projektować) współcześni architekci i architektki. Przyjmuje perspektywę długodystansową, zestawiając potrzebę komfortu z jakością życia kolejnych pokoleń. Wszystko to w kontekście kryzysu klimatycznego, którego skutki obserwujemy już teraz, a którego dalej idące konsekwencje nadal jeszcze możemy ograniczyć. Przy okazji wydarzenia będzie można zaopatrzyć się w książkę Szara godzina i inne publikacje Filipa Springera.

Szczegółowe informacje o wydarzeniu, którego designdoc.pl jest patronem znaleźć można na stronie gdyniadesigndays.eu.