top
Wydarzenia:

Archiproducts Design Awards 2023 – kuchnia ZAJC nagrodzona

Archiproducts Design Awards 2023! Tę prestiżową nagrodę zdobyła kuchnia Move marki ZAJC, z marmurową rozsuwaną wyspą i wysoką zabudową, w której kryją się sekcje o różnych funkcjach.

2
Archiproducts Design Awards kuchnia z kamienną wyspą i wysoką zabudową, w której kryją się sekcje o różnych funkcjach

Zwycięzca Archiproducts Design Awards 2023 to kuchnia o wielu obliczach. Najbardziej spektakularnym obiektem kuchni Move jest wykończona marmurem wyspa kuchenna o bokach ściętych pod różnymi kątami. Monolityczna bryła wyspy ma rzeźbiarski charakter. W otwartej przestrzeni wnętrza wygląda jak dzieło sztuki. Obiekt składa się z dwóch części i jest rozsuwany. Po odsunięciu mniejszej części ze środka wyspy wysuwa się stół, dzięki czemu wyspa zyskuje dodatkową funkcję.

Kamienna wyspa usytuowana jest na tle wysokiej zabudowy z frontami wykończonymi ręcznie szczotkowanym fornirem. Gdy wszystkie fronty są zamknięte szafy przypominają pokrytą drewnem ścianę.

Archiproducts Design Awards - kuchnia z kamienną rozsuwaną wyspą i wysoką zabudową z drewnianymi frontami wyglądającą jak ściany wykończone drewnem

Wewnątrz zabudowy umieszczone są trzy sekcje wykończone tym samym kamieniem, co kuchenna wyspa. Dzięki zastosowaniu drzwi kieszeniowych sekcje o różnych kuchennych funkcjach, gdy nie są używane, mogą być całkowicie zasłonięte frontami.

W strefie gotowania znajdujemy płytę grzewczą oraz okap schowany w obudowanej kamieniem półce. Bateria kuchenna, z której można korzystać, gdy chce się napełnić duże naczynia, np. garnki ukryta jest wraz z półkami na przyprawy i akcesoria za elektrycznie podnoszonym panelem z czarnego matowego szkła.

W strefie zmywania, czyli drugiej z trzech chowanych sekcji, mieści się kamienny zlewozmywak oraz półki – także w razie potrzeby zasłaniane ruchomym panelem.

Trzecia z sekcji jest miejscem na piekarnik o szerokości 76 cm. W tej strefie przewidziano również półki z anodyzowanego aluminium.

Archiproducts Design Awards – opinia Justyny Zajc

Nagrodę Archiproducts Design Awards 2023 za model Move właściciele marki ZAJC odebrali 16 listopada podczas uroczystej gali w słynnym mediolańskim Studio Piu.

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi ze zdobycia tak prestiżowej międzynarodowej nagrody. Utwierdza nas ona w przekonaniu co do słusznego kierunku, jaki obraliśmy rozwijając naszą markę oraz o klasie naszych kuchni, które reprezentują światowy poziom – komentuje Justyna Zajc.

Kuchnię docenili wchodzący w skład jury konkursu wybitni projektanci i przedstawiciele świata designu, wśród których są takie międzynarodowe sławy jak Giovanna Castiglioni czy Kelly Wearstler. Nagrody Archiproducts Design Awards przyznawane są od 2016 roku.

Ilustracje: serwis prasowy ZAJC