Aplikacja Glaze uczy malować jak Bosch i myśleć kreatywnie. Jak to robi?
Stworzona przez artystę Roberta Latosia apka pozwala odtworzyć techniki klasycznego malarstwa w cyfrowym świecie. Aplikacja Glaze może zrewolucjonizować nie tylko szkolne lekcje plastyki.
Aplikacja Glaze została stworzona przez firmę Well of Art. Start-up Well of Art, który powstał w 2019 r., konsekwentnie realizuje wizję swojego twórcy – wykorzystuje nowe technologie do promowania klasycznego warsztatu artystycznego, m.in. laserunku. To sekret malowania dawnych mistrzów, dzięki któremu obrazy Rafaela, Rembrandta czy Vermeera tak fascynują nas dziś swoją głębią i kolorem. Technologia pomogła odtworzyć i pokazać ten proces – od białego płótna do oprawienia w ramy. Umożliwiła oddanie perspektywy artysty.
Digitalizacja
Obraz olejny składa się z wielu warstw. Malowanie jest czasochłonne i drogie, a to może niektórych zniechęcić. Dzięki digitalizacji tradycyjnej techniki malarskiej, możemy czerpać z jej korzyści, z pominięciem kosztów. W aplikacji Glaze chodzi nie tylko o malowanie, lecz również o naukę procesu twórczego, który podczas działania uczy strategicznego i kreatywnego myślenia. Na przykład raz wysuszona farba, również w aplikacji, taka pozostaje, nie można jej zmienić, cofnąć tego, co już się namalowało.
Aplikacja Glaze – kto może z niej korzystać
Twórcy aplikacji zaobserwowali, że w przypadku najmłodszych malowanie w aplikacji sprzyja wyciszeniu i skupieniu. Planują przeprowadzić jeszcze dokładniejsze badania psychologiczne, by sprawdzić ten pozytywny efekt korzystania z Glaze w przebodźcowanym świecie. Aplikacja Glaze jest dostępna dla każdego, jednak przeznaczona przede wszystkim dla dzieci i młodzieży. Jej częścią są plany lekcji dostosowane do różnych grup wiekowych. To atrakcyjne narzędzie nie tylko dla nauczycieli plastyki, ponieważ łączy różne przedmioty: geografię, język polski, informatykę. Uczniowie malując, poznają bliżej twórców, historię obrazów i samą technikę malarską.
Ogród Rozkoszy Ziemskich
Częścią Glaze jest gra Garden Creatures inspirowana obrazem Hieronima Boscha „Ogród Rozkoszy Ziemskich”. Jej wciągający w historię obrazu scenariusz polega na dopasowywaniu puzzli tematycznych i kolorystycznych. Elementy gry można wykorzystać podczas lekcji jako rozgrzewkę lub wprowadzenie do malowania. Aplikacja Glaze miała międzynarodową premierę na niedawno zakończonych globalnych targach technologii edukacyjnych, Bett London. Robert Latoś zabiega też o współpracę z muzeami na całym świecie, dzięki czemu obrazy z danego regionu byłyby dostępne w Glaze dla użytkowników z konkretnego kraju. Jednym z międzynarodowych partnerów projektu jest już Colnaghi, jedna z najważniejszych galerii sztuki na świecie. Aplikacji można używać poprzez przeglądarkę internetową. Od września 2023 r. dostępne będą wersje natywne do ściągnięcia bezpośrednio na tablet.
Aplikacja Glaze – kto ją stworzył
Aplikacja Glaze została stworzona przez polską firmę technologiczną Well of Art we współpracy z naukowcami z Politechniki Białostockiej. Partnerem merytorycznym projektu jest londyńska Fundacja Colnaghi. Aplikacja Glaze, pierwsza aplikacja, która uczy malować jak Rembrandt lub Vermeer, wpisuje się w globalny trend tłumaczenia sztuki młodemu pokoleniu. Podczas testów twórcy zaobserwowali, że korzystanie z aplikacji sprzyja wyciszeniu i skupieniu, dłuższej oraz uważniejszej obserwacji sztuki i otoczenia, a także rozwijaniu umiejętności planowania strategicznego i odporności psychicznej na nieuniknione w procesie twórczym porażki.