top
Wydarzenia:

O tym, jak warstwa malarska stała się obrazem

Kilka minut spacerem od słynnej Kolumnady Młyńskiej i hotelu Thermal, stanowiącego centrum Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Karlowe Wary, powstał apartament z malowidłami, w którym mógłby zostać nakręcony niejeden kinowy hit.

2
Apartament z malowidłami - kobieta siedzi w oknie pokoju i czyta książkę

Budynek, w którym mieści się apartament z malowidłami, znajduje się w pobliżu słynnej Kolumnady Młyńskiej w Karlowych Warach i hotelu Thermal, w którym odbywa się Międzynarodowy Festiwal Filmowy. Na znanym festiwalu – odbywającym się od 1946 roku, zawsze w pierwszej połowie lipca (w tym roku start 28 czerwca) – premierowo prezentowanych jest ponad 200 filmów z całego świata rywalizujących o nagrodę główną, Kryształowy Globus. Centrum festiwalowe stanowi hotel Thermal, ale imprezy związane z festiwalem odbywają się w całym mieście.

Apartament z malowidłami - wnętrze z kaflowym piecem, w kolejnym pomieszczeniu widać kobietę, która tam coś robi

Mieszkańcy apartamentu, mimo że żyją w epicentrum festiwalowych wydarzeń, nie narzekają na lokalizację. Z okien mieszkania roztacza się widok na zielone karlowarskie wzgórze. W budynku, wzniesionym w 1900 roku, zachowało się wiele elementów z czasów jego największej świetności. Apartament całkowicie zrekonstruowano.

Apartament z malowidłami - otwarte wnętrze apartamentu, bez żanych drzwi, pomalowane na biało, na postumencie rzeźba

Głównym celem autorek projektu było usunięcie tego, w co przez ponad sto dwadzieścia lat obrósł apartament z malowidłami: nagromadzenia struktur, różnego rodzaju okładzin, płytek, sufitów podwieszanych oraz zniwelowanie zmian dokonanych w układzie mieszkania przez poprzednich właścicieli.

Architektki Petra Ciencialová i Kateřina Průchová z pracowni Plus One Architects zostały obdarzone przez inwestora dużym zaufaniem – pozostawił im pełną swobodę w kształtowaniu nowego planu mieszkania. Architektki zlikwidowały pokoje przechodnie i zaprojektowały bardziej współczesny układ wnętrz z oddzielnymi sypialniami i otwartym salonem. Usunęły drzwi i nadały otworom nowe kształty.

– W salonie skupiłyśmy się na stworzeniu klarownego układu i otwarciu przestrzeni – mówią autorki projektu. – Zabudowa kuchenna została umieszczona w nowo utworzonej wnęce między kuchnią a salonem, połączonej wewnętrznym oknem. Tego typu okna były dawniej powszechnie stosowanym rozwiązaniem w tak dużych mieszkaniach – wyjaśniają architektki.

Apartament z malowidłami - sypialnia, w otwartym oknie wisi sukienka, widać tylko fragment łóżka

Apartament z malowidłami - fragment sypialni z ścianą jak malowidło i krzesłem

W sypialniach została zachowana oryginalna drewniana podłoga, której urodę podkreśla nowe wykończenie.  Znaczną część przestrzeni łazienki zajmuje przestronny, otwarty prysznic o nieregularnym kształcie, sąsiadują z nim umywalka i toaleta.

Apartament z malowidłami - łazienka z bardzo dużym otwartym prysznicem, na przeciwko niego umywalka

Apartament z malowidłami - biała umywalka na białej ścianie, nad nią okrągłe lustro

Aranżacja całego wnętrza ma minimalistyczny charakter. Konsekwentny, bardzo oszczędnych zestaw materiałów i jednorodny design wprowadzają w mieszkaniu atmosferę spokoju i wyciszenia.

Apartament z malowidłami

Motywem przewodnim we wnętrzach są odsłonięte oryginalne warstwy malarskie na suficie i ścianach, które w każdym pomieszczeniu tworzą mocne w wyrazie obrazy, wprowadzając jednocześnie paletę subtelnych kolorów.

Apartament z malowidłami - jadalnia, mały stolik i dwa krzesła, przez otwarte okno widać kolorowe kamienice w pastelowych kolorach

Ostatnim etapem tworzenia apartamentu było wyposażenie go w minimalistyczne elementy ze studia projektowego Janský & Dunděra oraz marki Todus.

Projekt: Plus One Architects – Petra Ciencialová, Kateřina Průchová
Realizacja: 2023
Powierzchnia: 68 m²
Zdjęcia: Radek Úlehla
Stylizacja: Janský & Dunděra