top
Wydarzenia:

Wystawa, która składa się ze znaków zapytania

Anka Mierzejewska otwiera wystawę „Miasto ciszy”, która jest zaproszeniem do rozmowy. Artystka eksponuje fizyczne obiekty – obrazy – jednak przede wszystkim zadaje pytania: o relacje, miłość, przyjaźń. I o konflikty – te w skali mikro i makro.

3
Anka Mierzejewska - obraz zielono-niebieski
Nie wolno stracić z oczu tego, co choć wzroku pozbawione, powoduje jego utratę [cytat - źródło: grupa forma 1], 120-190 cm, akryl na płótnie

Anka Mierzejewska mottem swojej najnowszej wystawy uczyniła słowa wybitnego teoretyka sztuki i kultury Marka Śniecińskiego:

Sztuka wyznacza miejsce spotkania

Niech to zdanie otworzy tę wystawę, a Wy dajcie się zaprosić do oglądania i tworzenia swoich własnych interpretacji, które mogą pojawić się poprzez kontakt z obrazami – mówi artystka.

Ekspozycja będzie prezentowana we wrocławskich Bulvarach od 16 listopada 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. Uroczyste otwarcie nastąpi 24 listopada.

Malarkę inspirują obecnie nowe odkrycia naukowców-wizjonerów na temat mechanizmów tworzenia relacji, miłości i przyjaźni.

– Nawet jeśli nie maluję tego literalnie, to zagadnienia te, odbitym światłem, są tam zakodowane i dadzą się dostrzec w narracji – twierdzi Anka Mierzejewska.

Anka Mierzejewska - obraz w bieli i odcieniach niebieskiego
Forma świadoma ulotna bardziej stała niż granitowy glaz z Karkonoszy, 119-144 cm, akryl na płótnie

Artystkę zajmuje też temat komunikacji – tej werbalnej i pozawerbalnej.

– Od dawna badacze dowodzą, że porozumiewamy się mentalnie, bez użycia słów. Odczuwamy czyjeś intencje i wibracje – mówi Anka Mierzejewska. – Skoro jesteśmy tak zaawansowani intelektualnie, dlaczego więc wciąż są napięcia między ludźmi, konflikty w pracy, rodzinie i międzynarodowe wojny, jak teraz w Strefie Gazy i Ukrainie? – zastanawia się.

– Komunikacja międzyludzka wydaje mi się być boleśnie nierozwinięta. Konflikt zabiera energię. Niszczy. Wobec tak dojmujących emocji czuję się bezsilna. To mnie przygnębia, pochłania. Kiedy świadomość ogromu ludzkiego cierpienia jest nie do wytrzymania, i nie mogę nawet skoncentrować się na pracy, bo umysł, ciało są tak zainfekowane strachem, bezradnością, wtedy instynktownie szukam ukojenia w błękitozieleniach któregoś z akwenów wodnych. Muszę to napięcie utopić. Zapomnieć – wyznaje malarka.

Anka Mierzejewska - obraz turkusowo niebieski
Swinger, 140-190 cm, akryl na płótnie

– Chcę rozpłynąć się, przepłukać się w wodzie tak, żeby czuć, że zamieniam się w pianę morską, jestem tylko cząsteczkami wody, zespalam się z naturą, nie mam już osobnego ciała. Na sicie zostają tylko obrazy – metaforycznie określa swój stan.

Anka Mierzejewska, jak mówi, w świecie fizycznym tworzy malarstwo. Ta wystawa składa się jednak z samych znaków zapytania. Artystka stawia je, by zaprosić widza do rozmowy na nurtujące ją tematy.

Każde z zagadnień podejmowanych przez malarkę jest przez nią mocno przeżyte, a sam akt tworzenia, jak sama twierdzi, bierze się z absolutnej konieczności.

Sztuka to zabawa intelektualna. Różne przyjemności są nam w życiu odbierane, ale sztuka jest absolutnie wolna. Bawimy się w naszych głowach. Niektórzy słowem, inni pisaniem, fotografią

– stwierdziła w jednym z wywiadów.

Medium Anki Mierzejewskiej jest malarstwo. I choć prowokuje ono do przemyśleń i jest przyczynkiem do dyskusji, na widzów silnie oddziałuje po prostu środkami artystycznego wyrazu – barwną plamą i linią, którymi artystka operuje po mistrzowsku.

Anka Mierzejewska - obraz niebiesko-żółty
Pąki, 139,7-203,2 cm, akryl na płótnie

Anka Mierzejewska

Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Studiowała w latach 1992-98 w pracowniach profesorów Andrzeja Basaja i Pawła Frąckiewicza. Dyplom z malarstwa sztalugowego zrobiła w 1998 r. w pracowni profesora Konrada Jarodzkiego.

Była stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2007) oraz St. Catherine University w Saint Paul w USA ( 1991/1992). Jest współzałożycielką i członkinią artystycznej grupy Stary Banan (wraz z Małgorzatą Et Ber Warlikowską).

Prace Anki Mierzejewskiej są w zbiorach Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Miejskiego Wrocławia, wrocławskiej Krupa Gallery, w kolekcji Prezydenta Wrocławia oraz w zbiorach prywatnych. W latach 2022 i 2023 artystka wzięła udział w kilku wystawach zbiorowych w Stanach Zjednoczonych. W 2023 r. odbyła rezydencję artystyczną organizowaną przez Eileen S. Kaminsky Family Foundation. W 2021 r. jej indywidualna wystawa, prac powstałych w czasie pandemii, zatytułowana „Zaszczepieni sztuką”, prezentowana była w Muzeum Miejskim we Wrocławiu.

Wystawa „Miasto ciszy”
Anka Mierzejewska
Bulvary we Wrocławiu
/wejście od Mostu Pomorskiego, przy cukierni/
Ekspozycja prezentowana będzie od 16 listopada 2024 r. do 31 stycznia 2025 r.,
wt.-niedz. 12.00–18.00
Wstęp wolny

Ilustracje: serwis prasowy Anki Mierzejewskiej