top
Wydarzenia:

Andrzej Wróblewski – „Rozstrzelania” w Mieście Kanałów

„Andrzej Wróblewski (1927-1957). In the First Person”, wystawa zorganizowana przez Fundację Rodziny Staraków trwa w Wenecji. Ekspozycja towarzyszy 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia.

3
Andrzej Wróblewski - sala ekspozycyjna, na ścianach pomalowanych w kolorze brzoskwiniowym wiszą obrazy

„Andrzej Wróblewski (1927-19570. In the First Person” to wystawa zorganizowana przez Fundację Rodziny Staraków, której założyciele, Anna i Jerzy Starakowie, są właścicielami największej prywatnej kolekcji dzieł artysty.

Ekspozycja, prezentowana przy placu św. Marka, została otwarta 20 kwietnia 2024 r. Potrwa do 24 listopada 2024 r. Odbywa się w czasie Międzynarodowego Biennale Sztuki w Wenecji i jest częścią programu oficjalnych wydarzeń towarzyszących.

Znalezienie się w tym właśnie miejscu, z taką wystawą i polską sztuką, jest niezwykle ważnym momentem. To jest wielka odpowiedzialność, bo wszyscy wiedzą, jakim ciężarem jest obarczony ten obszar w sztuce, który dotyczy Andrzeja WróblewskiegoAnia Muszyńska, kuratorka wystawy, mówiła podczas ceremonii otwarcia.

– Wiemy, co to za postać i chcemy, by dowiedział się o niej również świat. Wiem, że potrzeba jeszcze wiele pracy, aby rzeczywiście stanął na poziomie, który jest należny jego sztuce, tym wypowiedziom. Ale wiem, że gdziekolwiek się pojawiał, za każdym razem ten odbiór był niezwykle czytelny, robił ogromne wrażenie – usłyszeli goście wernisażu.

Wystawa „Andrzej Wróblewski (1927-19570. In the First Person” to już czwarta ekspozycja polskiej sztuki przygotowana przez Fundację Rodziny Staraków w Wenecji i trzecia, po indywidualnych wystawach Ryszarda Winiarskiego w 2017 r. i Ewy Kuryluk w 2022 r., która otrzymała tytuł oficjalnego wydarzenia towarzyszącego La Biennale di Venezia. Fundacja organizuje wystawy polskiej sztuki w ramach Biennale od 2017 r. Ekspozycja prac Andrzeja Wróblewskiego ma miejsce w historycznych, prestiżowych przestrzeniach wystawienniczych Procuratie Vecchie przy Piazza San Marco.

Andrzej Wróblewski po raz drugi w Wenecji

– Mamy nadzieję, że wystawa Andrzeja Wróblewskiego prezentowana w samym sercu Wenecji, na Placu Świętego Marka, odwiedzanym co roku przez blisko 30 milionów osób, otworzy nowe ścieżki dotarcia do tej niezwykłej twórczości. Geniusz artysty zasługuje na stałe miejsce w kanonie światowej sztuki drugiej połowy XX wieku, na nowe interpretacje i konfrontacje z największymi nazwiskami tamtego okresu – uważa Elżbieta Dzikowska, prezes Fundacji Rodziny Staraków.

Po raz pierwszy prace Andrzeja Wróblewskiego wenecka publiczność zobaczyła w 1959 r. na wystawie zbiorowej „Mostra di Pittura Polacca Contemporanea” zorganizowanej przez Ryszarda Stanisławskiego (1921-2000), wybitnego historyka sztuki i kuratora oraz Guido Perocco (1916-1997), krytyka i historyka sztuki związanego z Wenecją. Obecnie trwająca wystawa jest drugą prezentacją dzieł artysty w Mieście Kanałów.

Wróblewski „reprezentował nowoczesne malarstwo spod znaku »realizmu istotnego«, którego nowa formuła mogła z powodzeniem udźwignąć abstrakcyjne i niejednoznaczne treści, a forma nie lekceważyła dokonań awangardy. Z upodobaniem pracował w rygorze figuracji, nadając postaci i każdemu przedmiotowi siłę i istotne znaczenie”podkreślają autorzy wystawy.

Na ekspozycji znalazło się ponad 70 prac Wróblewskiego – głównie gwasze i obrazy olejnych pochodzące przede wszystkim z kolekcji Anny i Jerzego Staraków, ale również ze zbiorów muzeów narodowych w Warszawie, Lublinie i Wrocławiu oraz z innych zbiorów prywatnych. Nie jest to wystawa retrospektywna, choć znalazły się na niej najważniejsze cykle: „Rozstrzelania”, Ukrzesłowienia”, „Nagrobki”, „Kolejki”.

Hasło przewodnie 60. Biennale di Venezia „Foreigners Everywhere”, czyli „Obcokrajowcy są wszędzie”, odnosi się do migracji, uchodźctwa, poczucia obcości, wykluczenia. Andrzej Wróblewski doświadczył wojny, śmierci bliskich, straty, przesiedlenia. Dzieła artysty, choć powstały wiele dekad temu, są dziś zadziwiająco aktualne.

Andrzej Wróblewski (1927-1957). In the First Person
Collateral Event of the 60th International Art Exhibition – La Biennale di Venezia
Wydarzenie towarzyszące 60. Międzynarodowej Wystawie Sztuki – La Biennale di Venezia
Miejsce: Procuratie Vecchie, plac św. Marka | San Marco 139 – 153/A | 30124 Wenecja
Czas trwania wystawy: od 20 kwietnia do 24 listopada 2024, w godz.11:00-19:00
W poniedziałki wystawa jest zamknięta.
Wstęp wolny.

Fundatorzy: Anna i Jerzy Starakowie
Organizator: Fundacja Rodziny Staraków
Elżbieta Dzikowska – prezes Fundacji Rodziny Staraków
Kuratorka: Ania Muszyńska
Zespół: Magdalena Marczak-Cerońska, Kama Kieremkampt

Prawa autorskie do twórczości Andrzeja Wróblewskiego:
© Fundacja Andrzeja Wróblewskiego/ www.andrzejwroblewski.pl

Zdjęcie: serwis prasowy organizatora wystawy