Posiedzenie zarządu w jadalni, spotkanie zespołu w kuchni
W warszawskim biurze szwedzkiej firmy Heimstaden jest jak w domu. Architekci z AKA Studio w projekcie wnętrz nawiązali do idei firmy, która brzmi „Friendly Homes”.
Heimstaden zajmuje się długoterminowym wynajmem mieszkań. Architekci z AKA Studio w warszawskiej siedzibie szwedzkiej firmy stworzyli przestrzeń, w której pracownicy czują się jak w domu. – Dzięki odpowiedniemu układowi pomieszczeń, zastosowaniu dobrze dobranych materiałów, spokojnej bazy kolorystycznej i funkcjonalnym meblom udało się stworzyć przyjemną, domową przestrzeń, w której chce się przebywać i pracować. Chcieliśmy znaleźć balans między pracą, a odpoczynkiem, byciem razem i osobno – wyjaśnia Karolina Kowalik.
Wrażenie domowej przytulności jest już w strefie recepcji. Wprowadza je zaprojektowana przez architektów lada recepcyjna fornirowana dębem w naturalnym wybarwieniu i ażurowy regał w stylu skandynawskim. Meble wypoczynkowe, w stonowanych kolorach ziemi, stoją na tle lamperii, która wprowadza nutę nostalgii.
Budowanie poczucia komfortu i dobrego samopoczucia wspiera duża przestrzeń wspólna, która łączy w sobie kilka funkcji – kuchni, jadalni i salonu z częścią do gier. Centralnym punktem jest zdecydowanie kuchnia, miejsce integracji pracowników i serce biura. Sąsiaduje z nią jadalnia z dużym drewnianym stołem socjalnym, do którego dobrane zostały krzesła z różnych kolekcji, co akcentuje mniej formalny charakter tej przestrzeni.
Nieopodal znajdujemy miks mebli tapicerowanych w wyrazistych kolorach, które tworzą strefę wypoczynkową. Do tego, by przysiąść z kawą lub laptopem, zapraszają również barki – jeden przy kuchni, drugi przy oknie, z którego rozpościera się widok na plac Unii Lubelskiej. Siedząc na drewnianej ławie, można kibicować grającym w piłkarzyki lub rzutki. Ława przechodzi w boazerię, a ta z kolei w niezbędne we współczesnych biurach lockersy. Ten wielofunkcyjny, fornirowany dębem element został zaprojektowany specjalnie na potrzeby tej realizacji.
AKA Studio wie, jak tworzyć atmosferę
Świadome zastosowanie przez architektów wielu elementów fornirowanych naturalnym dębem wprowadza przytulną atmosferę. Domowość budują również meble: regały, szafy i komody – zaprojektowane przez architektów i wykonane przez lokalnych rzemieślników z naturalnych materiałów. Efekt ten dodatkowo potęguje roślinność oraz wpadające w czerwień, nieco orientalne, dywany. Artystycznym, unikatowym elementem części wspólnej są wielkoformatowe grafiki Zuzy Gadomskiej, które nawiązują do charakteru działalności firmy, zatem w graficzny sposób przedstawiają wielkomiejski styl życia. Dopełnieniem miejskich wątków jest grafika przedstawiająca rajską dżunglę, która jest alternatywą dla typowych zielonych ścian.
Osobną strefę stanowią miejsca zaprojektowane z myślą o wydajnej pracy. W trakcie warsztatów architekci wraz z inwestorem wypracowali układ, który spełnia wymagania pracowników i jest dostosowany do specyfiki każdego z działów. Tym samym pracownicy call center zajmują zamykane pomieszczenia, a działy mniej formalne, których praca polega na współpracy z innymi działami, zajmują otwartą część biura. Wszystkie te strefy są przedzielone salami spotkań i pokojami do skupienia, tak aby jak najbardziej wykorzystać dostępną przestrzeń.
W częściach otwartych zlokalizowano budki telefoniczne, które świetnie się sprawdzają do spotkań online. Każde stanowisko wyposażone jest w regulowane biurko, co pozwala na pracę na przemian – raz w pozycji stojącej, raz w siedzącej. Pracownicy, zmieniając postawę, aktywizują mięśnie i poprawiają krążenie krwi. Wyposażenie biura w wygodne krzesła biurowe, stołki ergonomiczne i piłki balansujące także pomaga dbać o kręgosłup i rozluźniać mięśnie.
– Ważne było dla nas zachowanie jak największej ilości już istniejących elementów technicznych biura, które mogły zostać dostosowane do nowego układu funkcjonalnego. W naszych projektach staramy się wykorzystywać i przetwarzać elementy zastane po poprzednich najemcach. Tak jak w projekcie dla Heimstaden, wykorzystaliśmy około 80% istniejącego okablowania. Do tego dobraliśmy lokalnych producentów, działających w Polsce i na terenie Europy, aby zminimalizować ślad węglowy. Cieszymy się, że również dla Heimstaden myślenie i działanie w sposób zrównoważony jest czymś naturalnym – stwierdza Agata Łapuchowska.
AKA Studio w projekcie pełniło również funkcję Project Managera, czyli odpowiadało za koordynację wszystkich etapów inwestycji. Jak AKA Studio projektuje hotele, można dowiedzieć się z artykułu „AKA Studio: hotel razy dziesięć, pięć krajów”.
Zdjęcia: serwis prasowy AKA Studio