top
Wydarzenia:

Oczyszczający powietrze ogród służy zdrowiu fizycznemu i psychicznemu

AirBubble – odsłona trzecia. Tym razem w miejscu pracy, w szwajcarskim mieście Nyon. ecoLogicStudio tworzy biotechnologiczne ogrody zdrowotne, które pomagają osiągnąć dobrostan.

4
AirBubble - wnętrze obiektu, w środku trzy osoby

Powstanie AirBubble w mieście Nyon to kolejna odsłona długoterminowego projektu realizowanego przez ecoLogicStudio, londyńsko-turyńską innowacyjną firmę projektową. Jest już trzecim z zaprojektowanych przez studio obiektów. Powstał dla szwajcarskiej firmy z branży opieki zdrowotnej. Ogród stanął na zielonym terenie przyfabrycznym. Projekt stanowi część szerszej wizji o nazwie AirCampus będącej pionierskim rozwiązaniem architektonicznym, które pozwala na osiągnięcie dobrostanu w miejscu pracy.

AirBubble to pierwszy na świecie biotechnologiczny ogród zdrowotny, w którym współistnieją kultury alg oczyszczające powietrze i rośliny lecznicze. Nowatorska przestrzeń prozdrowotna zlokalizowana w miejscu pracy pozwala użytkownikom pogodzić aktywność zawodową z relaksem, co wpływa pozytywnie na ich kondycję fizyczną i psychiczną. Jest jednocześnie miejscem integracji pracowników różnych działów.

AirBubble dostarcza wielozmysłowych doznań. Angażuje wzrok, słuch, dotyk, węch. Zmysł węchu pobudzają bąbelki tlenu i zapach świeżych ziół i kwiatów.

Przestrzeń odnowy AirBubble to system architektoniczny. Obiekty można powielać, wznosić w różnych skalach, sytuować w dowolnych miejscach pracy na całym świecie. Studio stworzyło rozwiązania do stosowania na zewnątrz, jak AirBubble, i we wnętrzach. Specjalnie do pomieszczeń zostały zaprojektowane AirOffice, symbiotyczne miejsca pracy łączące zaawansowane ogrodnictwo z filtracją powietrza oraz AIReactor, biotechnologiczne biurkowe urządzenie do oczyszczania powietrza.

Tworząc koncepcję ogrodu w Nyon, autorzy z ecoLogicStudio spojrzeli z nowej perspektywy na projektowanie krajobrazu w miejscu pracy. Odwołali się do dawnych idei ogrodu botanicznego. Badali początki produkcji farmaceutycznej, analizując ogród leczniczy w Padwie we Włoszech, gdzie rośliny lecznicze uprawiano w parku. Stwierdzili, że pomysł ten można z powodzeniem zmodyfikować, dostosować do obecnych realiów i rośliny, z których pozyskiwane są substancje lecznicze, uprawiać w przestrzeni publicznej.

ecoLogicStudio prowadzi swoje badania od 2021 r. Docieka, jak zintegrować systemy biotechnologiczne z architekturą, architekturą wnętrz i projektowaniem krajobrazu. Głównym celem studia jest angażowanie użytkowników w różne fazy procesu oczyszczania powietrza i podkreślenie, jak bardzo czyste powietrze jest ważne dla zdrowia człowieka.

AirBubble - wnętrze konstrukcji z siedziskami

AirBubble - cylindryczna konstrukcja na terenie przyfabrycznym

AirBubble - dwie osoby siedzą w środku i rozmawiają ze sobą

Przestrzeń odnowy AirBubble

Cylindryczna drewniana konstrukcja o wysokości sześć metrów, połączona na trzech poziomach i otoczona membraną ETFE, umieszczona jest na szczycie specjalnie uformowanego kopca. Środkowa część drewnianej budowli mieści 36 dużych bioreaktorów ze szkła borokrzemianowego, które zawierają 350 litrów żywej zielonej kultury alg Chlorella zdolnych do filtrowania 150 litrów zanieczyszczonego powietrza na minutę.

Podczas gdy płynne medium oczyszcza cząsteczki, algi aktywnie pochłaniają zanieczyszczające molekuły oraz dwutlenek węgla, a następnie uwalniają świeży tlen. Proces filtracji jest wzmocniony dzięki przemyślanym rozwiązaniom architektonicznym: odwrócona stożkowa membrana dachowa dodatkowo stymuluje recyrkulację powietrza i naturalną wentylację.

Dźwięk bąbelków wydobywający się podczas uprawy alg zagłusza hałas dochodzący z zewnątrz, tworząc kojącą atmosferę sprzyjającą odprężeniu ciała i umysłu. Zebrana biomasa może być wykorzystana w zakładowej stołówce do przygotowania napojów z alg lub chleba z białkiem roślinnym bądź użyta do nawiezienia dzikiej łąki i 47 roślin leczniczych rozmieszczonych wokół centralnego miejsca do siedzenia.

Odwiedzający AirBubble wchodzą na gumową zielonobrązową powierzchnię prowadzącą do szerokiej dwupoziomowej strefy siedzenia. Dwie faliste blachy ze stali Corten, wybrane przez architektów ze względu na to, że ładnie się starzeją, tworzą centralną rzeźbę przypominającą płatki kwiatu. Na dachu konstrukcji jest mały ogród deszczowy. Drugi element wykonany ze stali Corten podkreśla obwód, gdzie na gumowym podłożu zamontowanych jest 11 siedzisk wykonanych z wiórów korkowych, które najpierw zostały uformowane w bloki, a następnie wycięto z nich techniką CNC kształty siedzisk.

Drewniana konstrukcja jest zaprojektowana tak, aby minimalnie oddziaływała na otoczenie. Jest zakotwiczona przy pomocy 26 śrub. Dzięki temu, że nie zastosowano betonowych słupów lub fundamentów, obiekt nie zakłóca krajobrazu, łatwo go zdemontować i przywrócić poprzedni stan terenu.

Ponadto, dzięki zastosowaniu lokalnych roślin rosnących zgodnie z porami roku i integracji systemu zbierania wody deszczowej, przestrzeń odnowy AirBubble nie wymaga nawadniania, co pozwala na oszczędzanie zasobów naturalnych.

Przestrzeń odnowy AirBubble otoczona jest ogrodem leczniczym, w którym znajduje się 47 donic. Najbliżej głównej konstrukcji są cztery rodzaje roślin kwitnących jesienią i zimą: Alchemilla vulgaris (przywrotnik pospolity), Iberis sempervirens (ubeż pospolity), Camellia japonica (kamelia japońska) i Helleborus (ciemiernik). Dalej od centrum rozmieszczono 16 gatunków kwitnących wiosną i latem, w tym popularne rośliny lecznicze, takie jak Salvia officinalis (szałwia lekarska), Thymus vulgaris (tymianek pospolity), Melissa officinalis (melisa lekarska), Mentha piperita (mięta pieprzowa) oraz rośliny o bardziej specyficznych właściwościach, jak Pulmonaria officinalis (miodunka plamista), tradycyjnie stosowana w leczeniu zaburzeń układu oddechowego, czy Nepeta cataria (kocimiętka), znana ze swoich właściwości wspomagających zdrowie psychiczne i łagodzących stres.

Projekt wyposażony jest w system monitorowania, który integruje czujniki zanieczyszczeń powietrza w mieście i mierzy indeks jakości powietrza (AQI) dla sześciu głównych zanieczyszczeń: drobnych cząstek PM2.5 i PM10, ozonu przyziemnego (O3), dwutlenku azotu (NO2), dwutlenku siarki (SO2) oraz tlenku węgla (CO). AirBubble jest w stanie absorbować 97% azotu i 75% cząstek stałych w powietrzu.

Przestrzeń odnowy AirBubble jest częścią większego projektu mającego na celu zwiększenie świadomości na temat wpływu zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka. Poprzednimi etapami przedsięwzięcia były: plac zabaw AirBubble w Warszawie, nadmuchiwany oczyszczacz powietrza AirBubble zainstalowany na COP26, COP27 i Festiwalu Designu w Arabii Saudyjskiej oraz AirLab zaprezentowany w Londynie.

Zdjęcia: Pepe Photography / serwis prasowy ecoLogicStudio