top
Wydarzenia:

London Design Festival – polski akcent

Z inicjatywy AHEC projektanci z 16 krajów zaprojektowali meble z amerykańskiego drewna na wystawę w Muzeum Designu w Londynie w ramach London Design Festival. Debiutantów wsparli mentorzy, wśród nich Maria Jeglińska-Adamczewska.

2
AHEC - publiczność ogląda wystawę
Fot. Thom Atkinson / serwis prasowy AHEC

AHEC, American Hardwood Export Council to Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego. Ekspozycja podsumowuje projekt „Discovered”, wspólne przedsięwzięcie stowarzyszenia i magazynu „Wallpaper”. Organizatorzy zaprosili do udziału w nim młodych twórców z Europy, Afryki, Azji, Australii i Oceanii.

Uczestnicy, by podzielić się z festiwalową publicznością doświadczeniami z pracy twórczej w okresie pandemii i zaprezentować swoje obiekty, przygotowywali się przez rok pod okiem mentorów. Do wytworzenia zaprojektowanych przedmiotów użyto amerykańskich gatunków drewna: czerwonego dębu, wiśni oraz dwóch rodzajów klonu: twardego i miękkiego.

AHEC - wystawa mebli z drewna, na pierwszym planie kilka krzeseł
Fot. Thom Atkinson / serwis prasowy
AHEC - wystawa prezentująca obiekty z drewna
Thom Atkinson/serwis prasowy

W gronie zaproszonych przez AHEC mentorów, którzy wsparli początkujących designerów, znalazła się polska projektantka Maria Jeglińska-Adamczewska, która w ubiegłym roku uczestniczyła w projekcie AHEC zatytułowanym „Connected”, przygotowanym wspólnie z Muzeum Designu w Londynie i firmą Benchmark.

Jego uczestnicy w czasie lockdownu zaprojektowali meble, które także wykonano z amerykańskich gatunków drewna. Maria Jeglińska-Adamczewska, tworząc swoje obiekty, inspirowała się projektami szejkersów, amerykańskiej grupy religijnej wytwarzającej meble i Hansa Van der Laana, holenderskiego architekta i mnicha.

Wśród ekspertów zaangażowanych w tegoroczny projekt „Discovered” („Odkryte”) prócz Marii Jeglińskiej-Adamczewskiej znaleźli się także Tomoko Azumi, Nathan Yong, Adam Markowitz oraz Sara Douglas, redaktorka naczelna „Wallpapera” i David Venables, dyrektor AHEC na Europę.

AHEC - zdjęcie grupowe uczestników projektu
Thom Atkinson / serwis prasowy

Wystawa młodych to nie jedyne przedsięwzięcie AHEC przygotowane na londyński festiwal. Stowarzyszenie, we współpracy z brytyjskimi producentami mebli Benchmark Furniture, Jan Henzel Studio i projektantem Sebastianem Coksem, przygotowało na LDF również tak zwane Designposts – 10 znaków informacyjnych w formie drewnianych rzeźb, ustawionych na ulicach Londynu, wskazujących drogę do festiwalowych Dzielnic Projektowych.

Każdy z nich nawiązuje do charakteru tej dzielnicy miasta, do której kieruje. Miłośników wzornictwa, którzy są obecnie w Londynie lub w najbliższych dniach się tam wybiorą, zachęcamy, by podążyli śladem designu.

AHEC - drewniana ławka w przestrzeni miejskiej
Thom Atkinson / serwis prasowy

AHEC – American Hardwood Export Council

Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC – American Hardwood Export Council) od ponad 25 lat działa na arenie międzynarodowej, promując drewno i z sukcesem budując markę amerykańskiego drewna liściastego. Globalny program przedsięwzięć AHEC ma na celu propagowanie amerykańskiego drewna liściastego jako wydajnego i estetycznego surowca uprawianego w zrównoważony sposób. Edukacyjno-promocyjne projekty stowarzyszenia są źródłem inspiracji, zapewniają także doradztwo techniczne.

Zdjęcia: Thom Atkinson / serwis prasowy AHEC