Ada Zielińska i Patryk Hardziej, graficy i ilustratorzy mieszkają w krainie plakatu
Odwiedzamy ich w domu-pracowni. Ada Zielińska i Patryk Hardziej, graficy i ilustratorzy, mieszkają w gdańskiej kamienicy z początku XX w. Eklektyczny miks rzeczy, które skomponowali, dopełnia galeria plakatów: Wojciecha Zamecznika, Karola Śliwki, Jerzego Treutlera.
Ada Zielińska i Patryk Hardziej współtworzą Hardziej Studio. Projektują ilustracje, grafikę użytkową – okładki płyt, identyfikację wizualną wydarzeń kulturalnych, znaki graficzne, książki, wystawy – oraz zajmują się edukacją, doradztwem, działalnością researcherską i wydawniczą z zakresu historii grafiki użytkowej i znaków graficznych. Pracują w domu. Kamienica, w której znajduje się ich mieszkanie została zbudowana w stylu neogotyckim w 1902 roku. W bliskim sąsiedztwie są kościół Św. Trójcy i Muzeum Narodowe w Gdańsku. Mieszkanie przed remontem z powodzeniem mogło być scenerią filmu, którego akcja rozgrywa się w latach 80. XX w. Graficy dostrzegli jego potencjał.
Graficy aranżują
Przebudowa, według ich koncepcji, trwała półtora roku. Nad remontem czuwał tata Patryka Hardzieja, aranżacją zajęli się sami. W przestronnym mieszkaniu są: salon, pracownia, kuchnia, dwie sypialnie i łazienki oraz antresola. W przyszłości ma powstać archiwum. Strefę, w której pracują wydzielili przeszklonymi przegrodami. W przestrzeni salonu część wypoczynkową wyznaczają skórzane kanapy i puf polskiej marki Gala Collezione. Pojemny, wysoki na cztery metry regał na książki, dzięki wielobarwnej mozaice grzbietów, stanowi plamę koloru we wnętrzu o stonowanej kolorystyce. Ożywiają ją również różowe i zielone ramy przeszkleń.
Galeria plakatu
Kolor wprowadzają też plakaty – Wojciecha Zamecznika, Karola Śliwki, Yusaku Kamekury, Jerzego Treutlera. Jak zapowiadają Ada i Patryk, z czasem plakatów przybędzie. Unikatowym elementem wystroju jest, wiszący na jednej ze ścian, sprzęt audio z lat 60. XX w. zaprojektowany dla marki Braun przez Dietera Ramsa.
Ada Zielińska
Ada Zielińska jest absolwentką gdańskiej ASP. W swoich pracach graficznych i ilustracjach łączy nowoczesność z nostalgią za latami 70. 80. XX w. Chętnie sięga po techniki analogowe. Projektowała dla m.in. takich firm, marek i instytucji jak: Adobe, Netflix, Levi’s, Asus, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum Emigracji w Gdyni, Computer History Museum w Kalifornii.
Patryk Hardziej
Patryk Hardziej jest multidyscyplinarnym ilustratorem, projektantem grafik oraz researcherem o światowej renomie, wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku oraz założycielem kursów Sztuka Projektowania i Fundacji Karola Śliwki, a także pomysłodawcą i kuratorem Drugiej Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych, ekspozycji polskiego designu, która prezentowana była w sześciu krajach, nagrodzonej Projektem Roku STGU (2016). Hardziej jest autorem książki „CPN – cnak, identyfikacja, historia”. Współpracował m.in. z takimi markami i instytucjami jak: Amnesty International, British Airways, BMW, Costa Coffee, Pepsi, Mini, E. Wedel, New Scientist Magazine, Bertagnolli, Mondadori Libri, Narodowa Galeria Sztuki Zachęta, Muzeum Emigracji w Gdyni, Centrum Designu Gdynia, Ministerstwo Obrony Cywilnej i Zarządzania Kryzysowego Nowej Zelandii.
Zdjęcia: Mood Authors / serwis prasowy Gala Collezione