top
Wydarzenia:

Od gobelinów po obrazy olejne – Magdalena Abakanowicz w DESA Unicum

Dzieła Magdaleny Abakanowicz prezentowane były ostatnio w Tate Modern w Londynie i galerii Heine Onstad pod Oslo. W Warszawie po twórczość artystki sięgnęła DESA Unicum. Wystawa „Magdalena Abakanowicz. Synteza sztuk” prezentuje prace powstałe we wszystkich technikach, których używała autorka.

4
Abakany - trzy rzeźby (figury bez głów w otwartej przestrzeni nowoczesnego budynku

Abakany – to przede wszystkim ze względu na nie warto odwiedzić ekspozycję. Na otwartej wczoraj wystawie prezentowane są również rzeźby, grafiki, a także, co jest rzadkością, obrazy olejne na płótnie.

Wystawa monograficzna Magdaleny Abakanowicz w DESA Unicum to wyjątkowa okazja, by zobaczyć znaczącą liczbę prac z różnych okresów twórczości artystki w jednym miejscu. Sztuka Abakanowicz regularnie pokazywana jest w najlepszych galeriach i muzeach na całym świecie. W ostatnim czasie odbyły się dwie duże wystawy w Londynie i w Oslo, które cieszyły się zainteresowaniem ze względu na Abakany. Prezentowane były one też na wrocławskiej wystawie Abakanowicz. Totalna, o której piszemy w designdoc.pl. A także na ekspozycji z cyklu Przenikania w Centrum Giełdowym w Warszawie, również przez nas relacjonowanej.

Abakany – dzieła sensualne

Abakany to gobeliny o trójwymiarowym, performatywnym charakterze – tkaniny pracują ze światłem i powietrzem, a dodatkowo mogą być odbierane także zmysłem węchu. Stąd często nazywane są dziełami totalnymi, które, podobnie jak architektura, działają na wiele zmysłów, nie tylko na wzrok czy dotyk. Sama artystka uważała, że Abakany były swoistym pomostem między nią a światem zewnętrznym i kreowały jej własny, bezpieczny świat.

– Abakanowicz mówiła, że człowiek to „struktura włóknista” i ten zamysł najlepiej widoczny jest właśnie w tkaninach. W latach 60.-80. ubiegłego wieku stworzyła serię monumentalnych dzieł wykonanych z różnych włókien, m.in. sizalu czy mocnego powrozu. Odeszła tym samym od tradycyjnego rozumienia gobelinu i stworzyła nową tendencję w europejskiej sztuce tekstylnej. Wykonywała także rzeźby z tkanin, swobodnie zwisające z sufitu, które będzie można podziwiać na wystawie w DESA Unicum. W sumie znalazło się na niej aż 6 Abakanów – mówi Wiktor Komorowski, kurator wystawy i ekspert DESA Unicum.

Jednak nie tylko Abakany można zobaczyć na listopadowej ekspozycji. Warto zwrócić uwagę także na obrazy olejne na płótnie, które są rzadkością w twórczości Abakanowicz. Artystka tworzyła je tylko na początku swej drogi twórczej lecz widać w nich wiele wątków, które przewijały się potem w tkaninach i rzeźbach.

– Rysunki na papierze, akwarele, grafiki oraz oleje obrazują sposób myślenia Abakanowicz o formach przestrzennych i stanowią przykład artystycznej syntezy sztuk, co staraliśmy się pokazać na wystawie. W niezwykły sposób potrafiła wyrazić to samo doznanie zmysłowe za pomocą różnych technik, dzięki czemu, obcując na przykład z jej tkaninami, możemy doznać tych samych wrażeń, co podczas podziwiania jej prac olejnych czy rzeźb – dodaje Wiktor Komorowski.

Abakany - gobelin w kolorze miodoym wiszący we wnętrzu z ogromnym przeszkleniem

Abakany - rzeźba, postać bez głowy i rąk siedząca na postumencie

Wystawa nie byłaby pełna bez figur kroczących, będących znakiem rozpoznawczym Abakanowicz. Prezentowany Tłum to zestaw 20 posągów z brązu „Caminando”, pochodzący ze słynnej kolekcji Robina Williamsa, światowej sławy komika i aktora oraz jego żony, Marshy Williams. Jak opowiadała córka, Zelda Williams, gwiazdor podążał za instynktem w wyborze obiektów do swojej kolekcji, a uwagę Marshy zwracały prace, które przemawiały do niej pod względem estetycznym. Mimo że sama nigdy nie aspirowała do bycia artystką, otaczała się ludźmi kreatywnymi, a poprzez kolekcjonowanie starała się dodatkowo stwarzać artystom okazję do kreacji. Wystawa w DESA Unicum to niepowtarzalna okazja, aby obejrzeć rzeźby, znajdujące się do tej pory w prywatnej kolekcji i niedostępne szerszej publiczności.

W sobotę 18 listopada o godz. 13.30 odbędzie się otwarte oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Magdalena Abakanowicz. Synteza Sztuk”. Spotkanie poprowadzą Wiktor Komorowski i Natalia Kowalek – eksperci DESA Unicum, którzy przybliżą fenomen i wielowymiarowość dzieł Abakanowicz. To niepowtarzalna okazja, by w jednym miejscu i czasie doświadczyć różnych wymiarów artystycznej ekspresji. Szczegółowy harmonogram i dodatkowe informacje pojawią się wkrótce na stronie wydarzenia.

DESA Unicum

DESA Unicum, znacząca część historii polskiego rynku sztuki, to dziś 9 dom aukcyjny w Europie wg prestiżowego rankingu Artnet i największy dom aukcyjny w CEE. W ciągu ostatnich lat osiągnął spektakularne wyniki finansowe i zbudował zespół specjalistów, co pozwoliło na realizację największych i najbardziej wymagających aukcji w tej części Europy. Zatrudniając najlepszych ekspertów, od historyków sztuki, rzeczoznawców, doradców klientów, konserwatorów, koordynatorów ekspozycji na aukcjonerach kończąc, realizuje ponad 200 aukcji w roku i swoją misję: budowanie i rozwijanie rynku sztuki.

Odbywa się to m.in. poprzez tworzenie pionierskich dla polskiego rynku projektów aukcyjnych, organizowaniu ambitnych ekspozycji poszukiwanych dzieł sztuki i obiektów kolekcjonerskich, pozyskiwania dzieł sztuki uznawanych przez lata za zaginione lub niedostępne dla szerokiego odbiorcy oraz aukcje charytatywne.

Nowoczesna siedziba przy ul. Pięknej to nie tylko otwarta na co dzień galeria i dom aukcyjny, ale też prężnie działające zaplecze logistyczne i realizacyjne, dzięki któremu DESA Unicum jest dziś na celowniku tysięcy kolekcjonerów z Polski i Europy oraz ważnym centrum edukującym i kształtującym kolejne ich pokolenia.

Kuratorzy wystawy: Wiktor Komorowski i Natalia Kowalek

Estymacje: w ofercie znajdują się prace, których cena startowa mieści się w przedziale od dwunastu do osiemnastu tysięcy złotych, aż po reprezentację w przedziale od miliona dwustu tysięcy do dwunastu milionów złotych. Najwyższą estymację osiągnął zestaw figur kroczących „Caminando” (od ośmiu do dwunastu milionów złotych).

Wystawa monograficzna Magdaleny Abakanowicz: 10 – 23.11.2023

Aukcja: 23.11.2023, godz. 19:00, dom aukcyjny DESA Unicum, ul. Piękna 1A, Warszawa