top
Wydarzenia:

Co mają wspólnego stół i kurtka puchowa?

Odpowiedź znajdujemy w nowej kolekcji kapsułowej marki STARIUM.CX zatytułowanej 008. Jest w niej stół kawowy i kurtka. Trudno o bardziej dosłowne połączenie mody i designu.

3
008 - stół kawowy z metalu, na kamiennej podstawie. Soją na nim i obok niego rośliny, leżą książki

Kolekcja 008 – połączenie mody i designu. Przenikanie się tych dwóch kreatywnych dziedzin zwykle znajduje mniej dosłowny wyraz niż w kolekcji STARIUM.CX.

Świat designu inspiruje się światem fashion, podpatrując w modzie formy i kolory. Przyjmuje się, że około dwa lata po tym, gdy jakaś barwa króluje na modowych wybiegach, znajdujemy ją w produktach do wyposażenia domu. Ten odstęp w czasie wynika z długości cyklu projektowo-produkcyjnego we wzornictwie przemysłowym, który przeciętnie, od pierwszych koncepcji do finalnego produktu, trwa właśnie około dwóch lat.

Z krojem ubrań bywa podobnie jak z kolorem, także często stanowi źródło natchnienia dla twórców designerskich przedmiotów. Oczywiście kierunek bywa też odwrotny i trendy wzornicze odnajdujemy w modzie.

Nierzadko zdarza się również, że słynni designerzy, jak choćby Philippe Starck lub Ronan Bouroullec, projektują ubrania, obuwie, akcesoria. Philippe Starck zaprojektował buty dla marki Puma, Ronan Bouroullec stworzył ostatnio kolekcję dla domu mody Issey Miyake, o której piszemy w designdoc.pl. Znane są też przykłady, gdy słynny projektant z branży wnętrzarskiej tworzy wnętrza sklepów marek modowych, jak choćby Konstantin Grcic, który współpracował z firmą Camper.

008 - stół kawowy z metalowym blatem i kamienną podstawą. Obok stołu stoi doniczka z rośliną

008 - stół kawowy z metalowym blatem i kamienną podstawą

008 – STARIUM.CX i r-m studio

Tym razem mamy jednak do czynienia z rzeczywistym połączeniem w jednej kolekcji mebla i ubrania – stołu kawowego i puchowej kurtki. Do duetu moda i design dołączyła architektura, ponieważ odpinany kaptur kurtki nawiązuje do rozwiązań architektonicznych.

Głównym elementem kolekcji 008 jest [RE*]CONSTRUCTED COFFEE TABLE. Stół kawowy powstał we współpracy STARIUM.CX z pracownią architektoniczną r-m studio. „[RE*]CONSTRUCTED COFFEE TABLE to połączenie dwóch elementów – kamienia o nieregularnych kształtach, stworzonego przez naturę z wysublimowaną, geometryczną formą w postaci stalowego, minimalistycznego blatu wytworzonego rękami człowieka. Dzięki takiemu zabiegowi przedmiot jest wyjątkowy, niepowtarzalny i unikalny w każdym calu. [RE*]CONSTRUCTED COFFEE TABLE to minimalistyczna wizja stolika wielofunkcyjnego. Stalowy blat został osadzony na czterech kamieniach tworzących podstawę stołu” – opisują stół 008 autorzy.

Pracownię r-m studio, z którą weszło we współpracę STARIUM.CX, założyli w 2018 r. w Lublinie architekci Marzena Radkiewicz-Metko i Przemysław Metko. Studio projektuje architekturę, wnętrza, meble i tworzy ręcznie formowaną ceramikę w mikroseriach i pojedynczych egzemplarzach. „Wartości i estetyka pracowni wywodzą się z zamiłowania do minimalizmu. Projekty cechują się prostotą, która wynika z przemyślanych rozwiązań, spójności i równowagi” – określają swoje pryncypia Marzena Radkiewicz-Metko i Przemysław Metko.

Mebel stworzony przez r-m studio i STARIUM.CX powstał z myślą o surowych, oszczędnych w wyrazie wnętrzach. Stół można kupić online i w warszawskim concept store Wise Habit.

008 - głowa mężczyzny w kapturze, widziana z boku

008 - poruszone czarno-białe zdjęcie przedstawiające mężczyznę w puchowej kurtce

008 - głowa mężczyzny ciemnoskórego ubranego w kominiarkę (widać fragment twarzy) i kurtkę puchową

Drugim ważnym elementem kolekcji 008 jest uniwersalna kurtka – 0 0 8 Puffer Jacket z architektonicznym, odpinanym kapturem. Warstwa wierzchnia kurtki i detale, jak choćby zamek, są wodoodporne, więc osobie noszącej kurtkę nie są straszne złe pogody, takie jak jesienna aura panująca podczas powstawania sesji zdjęciowej promującej kolekcję. Autorem zdjęć kampanii jest Jakub Szymański.

008 - dziedziniec z drzewem na środku, z boku mężczyzna w puchowej kurtce

008 - dziedziniec z drzewem na środku

008 - bardzo ciemne zdjęcie, na którym majaczy sylwetka mężczyzny

Design, moda, architektura

Na potwierdzenie słuszności idei synergii różnych dziedzin autorzy kolekcji 008 przywołują słowa amerykańskiego producenta muzycznego Ricka Rubina: „Dzieło sztuki jest punktem, w którym łączą się wszystkie elementy – wszechświat, pryzmat jaźni, magia i dyscyplina przekształcania idei w ciało. A jeśli prowadzą one do sprzeczności – na terytoria, które wydają się nieprzekraczalne lub niepoznawalne – nie znaczy to, że nie są harmonijne. Nawet w postrzeganym chaosie istnieje porządek i wzór. Kosmiczny nurt biegnący przez wszystkie rzeczy, którego żadna opowieść nie zdoła objąć”.

STARIUM.CX – marka multudyscyplinarna

Brand STARIUM.CX w pierwotnych założeniach miał być platformą skupiającą się na projektowaniu minimalistycznej i futurystycznej odzieży oraz popularyzacji szeroko pojętej muzyki future beats – nowych brzmień takich jak rap, trap, grime, bass i muzyka elektroniczna. Od momentu powstania (przełom 2017/2018), koncept STARIUM.CX – prezentujemy jego wcześniejszą kolekcję w artykule „STARIUM.CX ubiera w kod i identyfikację wizualną marki”– ewoluował – zaczynał od projektu dj’skiego, a podążył w kierunku mody i projektowania. Początkowo tworzył limitowane serie bluz i t-shirtów. Obecnie marka w swoich kolekcjach oferuje całe looki oraz akcesoria, a także meble i dodatki.

Zdjęcia: kampanii – Jakub Szymański, lookbookowe stołu – Maria Hodis